Chiński startup Ryze Tech zaprezentowało miniaturowego drona o nazwie Tello, który wsparty został technologią Intela i DJI. Dron-zabawka o dużych możliwościach technicznych, wspierany przez najlepszych na rynku (DJI i Intel), a do tego ta cena – 99$. To może namieszać na rynku.

Dron Tello będzie potrafił rejestrować wideo w 360 stopniach w HD, dodatkowo będzie transmitował materiał na żywo do tabletu czy smartfona. Tello ma wypełnić nową niszę na rynku, jaką są dzieci / młodzież, dla których produkty od DJI mogą być za drogie, a możliwości techniczne mogłyby siać spustoszenie w cywilizacji. Stąd też powstał koncept, który zakłada, że będzie bardzo bezpieczny i łatwy w użyciu. Z pomocą przyszli tutaj inżynierowie z DJI i Intela, którzy wsadzili w drona mikroukład przetwarzania obrazu od Intela oraz stabilizacji lotu od DJI. Dzięki czemu dron Tello będzie mógł przykładowo automatycznie startować i lądować.

Co jeszcze ma dron Tello?

Tello to imponujący dron z tak dużą ilością inteligencji zapakowanej w tak mały produkt.

Tello używać będzie układu od Intela – Movidius Myriad 2 VPU, który to spotkamy w dronach DJI. Ponadto będzie on rozpoznawał i reagował na gesty, dzięki czemu dron powinien być jeszcze bardziej friendly dla naszych pociech. Dron będzie sterowany z poziomu specjalnej aplikacji Tello na naszym smartfonie skomunikowanym dzięki WiFi. Dodatkową atrakcją ma być możliwość sterowania poprzez gogle VR.

Jak powiedział Remi-El-Ouazzane (wiceprezes i dyrektor generalny New Technologies Group w Intelu): „Tello to imponujący dron z tak dużą ilością inteligencji zapakowanej w tak mały produkt. (…) To dopiero początek obiecującego rynku zabawek obejmującego robotykę, sztuczną inteligencje i technologie komputerowe”. Trudno się z nim nie zgodzić patrząc na to, jak w ostatnich latach rynek dronów poszedł do przodu.

Tello jest mniejszy i lżejszy od DJI Spark. Waży tylko 80 gram (Spark ok. 300 gram). Akumulator pozwala na lot do 13 minut. Posiada osłony na śmigła, co jest zrozumiałe w kontekście bezpieczeństwa dzieci.

Dron Tello uczy i bawi

To czym może się wyróżnić dron Tello na rynku to możliwość jego programowania przez dzieci i młodzież. Wszystko dzięki prostemu programowi o nazwie Scratch opracowanego przez MIT, który będzie umożliwiał ustawianie odpowiednich manewrów w dronie. Twórcy z Ryze podchodzą do tematu programowania podobnie, jak do umiejętności czytania i pisania, z czym w pełni się zgadzam. Dzięki takiemu podejściu dzieci poprzez zabawę będą mogły uczyć się podstaw programowania by stworzyć choćby wzorce lotów drona za pomocą interfejsu blokowego Scratch.

Dron Tello ma być dostępny w Chinach jeszcze w styczniu 2018, natomiast w pozostałych krajach od marca 2018.

Trzeba przyznać, że całość brzmi dosyć ciekawie i choć temat samego programowania jest dla mnie nie do końca zrozumiały, to może on wypełnić niższe i wpasować się w gusta dzieciaków. Dron ma wiele plusów ale trzeba przyznać, że tanich rozwiązań też mogliśmy się już naoglądać na rynku. Jak poradzi sobie Tello? Czas pokaże 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here