little-ripper australia

Dwoje nastolatków zostało uratowanych z pomocą drona, który zrzucił do nich tratwę ratunkową. Cała akcja miała miejsce w Australii i trwała 70 sekund zamiast 6 minut, które zajęłyby normalnym ratownikom by do nich dotrzeć. Zobaczcie video z akcji ratunkowej.

Do zdarzenia doszło na wschodzie Australii w miejscowości Lennox Head. Gdy nastolatkowie (16 i 17 lat) wypłynęli dalej od brzegu (ok. 700m), zostali porwani przez silne prądy morskie. Na to wszystko nałożyły się wysokie fale, które w tym dniu można było zaobserwować u wybrzeży wschodniej Australii. Młodzi adepci pływania nie mogli sobie poradzić z dotarciem do brzegu. Z czasem zaczęli tracić siły, co mogło być śmiertelne w skutkach. O sytuacji poinformowali ratowników plażowicze, którym udało się zaobserwować zmagania nastolatków z żywiołem. Ratownicy natomiast postanowili wysłać na akcję ratunkową drona. Ten po szybkim przybyciu na miejsce, zrzucił do wody coś co przypominało tratwę ratunkową. Chłopacy zdołali złapać się pomocnej tratwy i dostać się bezpiecznie na plażę.

Akcja ratownicza zajęła 70 sekund zamiast 6 minut. Przy ratowaniu życia każda sekunda jest na wagę złota.

Australia inwestuje w drony do patrolowania plaż i wód

Jak się okazuje Australia to pionier wdrażania dronów do patrolowania i ratowania życia na swoich wodach. Drony są nieodłącznym elementem pracy straży przybrzeżnej. Dokładnie chodzi tutaj o dron Little Ripper UAV, które wyposażone są w specjalną kapsułę w której znajduje się nadmuchiwana tratwa wraz z lokalizatorem GPS. Dodatkową funkcją dronów ma być specjalne oprogramowanie, które ułatwia rozpoznawanie w wodzie ludzi oraz rekinów.

To pierwsza akcja ratownicza na wodach z wykorzystaniem drona

Funkcjonariusze straży przybrzeżnej i ratownicy wodni posiadają na stanie około 40 egzemplarzy tego właśnie modelu. Tylko na wschodzie Australii wydano na ten cel około 340 000 USD.

To kolejne wykorzystanie dronów, jakie możemy zaobserwować w praktyce. Tym razem cel zastosowania drona jest bardzo szczytny – chodzi o ludzkie życie. Natomiast drony mogą także pełnić rolę powietrznej taksówki, o której pisałem ostatnio. To jednak nie koniec zastosowań dronów i z pewnością już wkrótce przekonamy się, jak pomocne w naszym życiu mogą okazać się te małe urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here